9 Ağustos 2022

Hit CANAVARI

En İyi Firmalar, Google SEO Hizmeti, Dijital Pazarlama, Tanıtım Yazısı

Türk Sinemacılardan Youtube’a Tazminat Davası

Türk sinemacıları derneği SE-YAP Youtube’da bulundurulan ve telif hakları ödenmeyen birçok filmin ve eserin olduğunu belirterek ünlü video paylaşım sitesine dava açtı. Yapılan haber ile gözlerin çevrildiği davada oldukça zor ilerleme kaydedildiği öğrenildi. SE-YAP dünyanın en çok tıklanan ve ziyaret edilen video paylaşım sitesinde birçok Türk filmi ve eserinin bulunduğunu ve bunlar üzerinden reklam geliri kazana sitenin herhangi bir telif hakkı ödemesi yapmadığı ve bu konuda bir bilgi paylaşımda bulunmadığını belirterek İstanbul 3.Firki ve Sınai Haklar Mahkemesine tazminat davası açtı. Alınan haberlere göre dava kapsamında davalı durumda olan Youtube’a bir ihtarname çekmesi gereken mahkemenin bunu iletemediği öğrenildiği.

youtube ile ilgili görsel sonucuYoutube’un Türkiye haklarından sorunlu olan avukatlık bürosuna gönderilen ihtarname Youtube’un Türkiye Cumhuriyeti hukuk kurallarına tabi olmayan bir kuruluş olduğu belirtildi. Bu durumda ihtarnamenin Youtube’un Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan merkezine iletilmesi gerekmekteydi. Alınan güncel haberlere göre mahkemenin yasal yollar ile bunu gerçekleştiremediği öğrenildiği durumun Dış İşleri Bakanlığı tarafından gerçekleştirilmesinin de mümkün olmadığı anlaşıldığında davanın durma ihtimali ortaya çıkmış oldu. Yapılan son dakika haberler ile davacı avukatların mahkemeye başvurarak ihtarnameyi gazete ilanı ile yapmayı istedikleri bildirdiler. Mahkemenin onayı ile yapılan gazete ilanı ile Youtube’un davalı olduğu bildirilmiş oldu. Gelen son haber ile Youtube’un ihtara cevap vermesi gereken sürenin dolduğu ve mahkemenin davaya devam edeceği öğrenildi.

Teknoloji - Betovis - Eğitim - Sağlık Konuları - Tıbbi Çözümler - İş Dünyası - Oyun - Gezi Rehberi - SEO Dostu Makaleler