Varis Tedavisinde Skleroterapi

Toplardamarlardaki kapak yetersizliğinin neden olduğu varis, çok sık rastlanan ve ilerleyen safhalarında hastaların hayatını zorlaştıran bir hastalıktır.

Büyük damar varisleri, gözle görülebiliyor durumda olsalar da, kaynak damarın tespiti için orta boy ve kılcal damar varislerinde de olduğu gibi teşhisinde ultrason, renkli Doppler gibi görüntüleme cihazlarından yararlanılmaktadır. Hangi tür olursa olsun, varis tedavisinde kaynak damarın tespit edilmesi büyük önem taşımaktadır.

Varis tedavisinde, tek ve etkili yöntem varisli damarın yok edilmesidir. En iyi varis tedavi merkezi varis.pro’da varis tedavisinde dünyada da tercih edilen en yeni yöntemler uygulanarak varisli damarlara müdahale edilmektedir.

İstanbul’da varis tedavisi yapan merkezimizde, iğne tedavisi olarak da bilinen Skleroterapi yöntemiyle varisler kalıcı olarak tedavi edilmektedir.

Skleroterapi tedavisi, kılcal ve orta boy varis tedavisinde tüm dünyada en etkili ve tercih edilen tedavi yöntemidir.

Genellikle iğne tedavisi olarak anılan skleroterapi, varisin olduğu damarın içine enjektörle ilaç verilmesi sonucu o damarın yok edilmesi işlemidir.

Skleroterapinin köpük yöntemi diye de bilinmesinin nedeni ilacın köpürtülerek de verilebiliyor olmasıdır. Damara enjekte edilen ilaç, damarın iç kısmını etkileyerek damarın kapanmasını ya da tamamen yok olmasını sağlamaktadır.

Bir damarın kapanmasının vücut üzerinde olumsuz etkileri olabilir mi sorusu, varis tedavisiyle ilgili sık karşılaşılan sorulardan biridir. Ancak bilinmelidir ki; varisli damarlar vücudun ihtiyaç duyduğu damarlar değildir ve yok edilmeleri kesinlikle zarar vermez. Aksine varisli damarın yok edilmesiyle varis hastalığı da ortadan kalkacağı için hastanın rahatlamasına ve varis şikâyetlerinden kurtulmasına yol açar.

Skleroterapi işlemi sırasında damar hemen kapansa da görüntüsünün kaybolması biraz zaman alabilir. Skleroterapi ile tedavi edilen varisin tamamen kaybolması bünyeden bünyeye değişiklik göstermekle birlikte bazen birkaç ay sürdüğü de olabilmektedir. Varis damarının büyüklüğü de kaybolma süresi üzerinde etkili olmaktadır.

İstanbul’da varis tedavi merkezi varis.pro’da hekimlerimizce uygulanmakta olan Skleroterapi, hem kılcal damar varislerinde, hem orta boy varislerde hem de büyük damar varislerinde uygulanabilmekle beraber; kılcal damar varisinde ve orta boy variste çok daha etkili olan ve tercih edilen skleroterapi büyük damar varislerinde ise çok fazla önerilen bir yöntem değildir. Nasıl ki kılcal damar varisinin tedavisinde lazer ya da radyo frekans yöntemi en etkili yöntem olarak önerilmiyor ise; büyük damar varisinde de tam tersini söylemek mümkündür. Ancak deriden lazer ya da radyo frekans uygulayarak tedavi edilen büyük damar varislerinde; ek tedavi olarak skleroterapiden yararlanılabilir.

İlacın köpürtülerek uygulandığı köpük tedavisi ise orta boy varislerde kullanılabilen en etkili tedavi yöntemidir.

İstanbul’da varis tedavisinde her türlü tedavi imkânına sahip olan kliniğimizde; lazer, radyo frekans ve skleroterapi yöntemleri kalp ve damar cerrahisi uzmanlarımızca başarıyla uygulanmaktadır. En iyi varis tedavi merkezi imkanları hakkında bilgi almak, merak ettiklerinizi doktorlarımıza sormak için  varis.pro adresimizi ziyaret etmeniz yeterlidir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *