Hasarlı Deri Nedir?

Isı ve ışık kaynakları zamanla deriye zarar verir. Isı; deride sertleşme, çekme, buna bağlı olarak zamanla yırtılma meydana getirebilir. Işık ise deride solma ve kurumaya sebep olur ve en sık rastlanan deri hasarını oluşturur. Bir çok deri ıslandığından daha çok kururken zarar görür. Isı ve ışığa direk temas eden ıslak veya nemli deri hemen zarar görür ve bu hasar genellikle tamir edilemez.

Derinin güneşe ve ışığa karşı direnci finisaj işlemi sırasında oluşturulur. Örneğin otomotiv, marin, uçak vb yoğun kullanım için üretilen derilerde de kullanılacak deriler UV ışınlarına dayanıklı pigmentlerle yoğun biçimde renklendirilirler. Ancak mobilya ve konfeksiyonda kullanılacak deriler hafif biçimde pigmentle renklendirilerek yüzeyin yumuşak kalması sağlanır. Anilin ve süed deriler de ise sadece içten içe boyanmışlardır ve dış etkenlere karşı oldukça savunmasızlardır ve çoğu zaman bir çok kir bu tarz derilerden temizlenemez.

ada

Yoğun kullanıma bağlı olarak deride oluşan kir, ter, vücut yağları, yanlış temizlik ve bakım ürünleri deride ciddi hasara sebebiyet verir. Derinin ıslak kalması, derinin içine işleyen ter ve vücut yağları deriye içten zarar verir ve derinin zayıflamasını sağlayarak yüzey çatlakları, derin yarıklar oluşturarak yırtılma ve kopmaların görülmesini sağlar. Bakımsız olan mobilyaların ilk olarak kol dayama yerlerinin hasar görmesinin sebebi bu tarz dış etkenlerdir

Yoğun kullanımla beraber doğru bir biçimde bakım yapılmayan derilerin ilk olarak koruyucu “Üst Kaplamaları” zarar görür ve açıkta kalan boya tabakası yıpranmaya başlar. Üst kaplaması zarar görmüş olan deri kolayca yıpranır ve zamanında önlem alınmazsa derinin değişimi gündeme gelebilir. Doğru koruyucu bakım ürünleri ile bu tarz yüzey hasarlarının oluşumu kolaylıkla engellenebileceğini lütfen unutmayınız.

Güneş ve ısı hasarları, yanlış/kötü temizlik ve bakım ürünleri, vücut yağı ve ter, yoğun kullanıma bağlı oluşan kirler, çatlaklar ve deliklerin dışında bir çok kaza sebebiyle oluşan yüzey ve deri hasarından söz edebiliriz. Örneğin kedilerin tırnak izleri, saç boyası, tükenmez kalem lekeleri, sigara yanıkları, kedi çişi gibi farklı hasarların giderilmesi konusunda Deri Klinik olarak sizlere her zaman tavsiyelerde bulunabiliriz ve yardımcı olabiliriz.

ada

Uzun yıllar kullanım sonrasında, yaşlanmaya bağlı olarak deride yırtılma vb hasarlar söz konusu olabilir. Böyle durumlarda bile bahsi geçen deri ürünler optik olarak tamir edilebilir ve korunabilir.

Tüm sorularınız için lütfen danışınız. www.shopderiklinik.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir