Evde Spor Yapmanın İnsan Vücuduna Faydaları

Genellikle spor salonuna gidemeyen ve spor yapmaya çok vakit bulamayanlar için evde spor yapmak doktorlar tarafından önerilen bir eylemdir. Spor hareketleri evde de yapılarak kilo verilebilir ve de vücudun fit olması sağlanabilir.

Evde yapabileceğiniz başlıca spor hareketleri 

Şınav çekmek

Birçok çeşidi olan şınav tüm bölgeleri çalıştırmak için birebir hareketlerden biridir ve hiçbir alet kullanmanız gerekmez. Spor salonuna gitmeden evde yapabilirsiniz.
Ana şınav pozisyonu için yüz üstü uzanmanız, kollarınızı ve bacaklarınızı düz bir şekilde uzatmanız gerekir. Bu esnada avuçlarınız yerde, kollarınız omuzlarınızdan, biraz da geniş bir şekilde açık olmak zorundadır.

Mekik çekmek

En esas hareketlerden olan mekik, evinizde spor yapmak isteyenler için oldukça ideal bir yöntemdir. Hem karın adalelerinizi çalıştırır hem de yağ yakarsınız.
İlk olarak yere uzanın. Doğru ve iyi pozisyon için başınız yere dokunmalı. Karnınızı içeri sürükleyerek bel bölgenizi iyice yere yakınlaştırmalısınız. Daha sonra işaret ve orta parmağınızı başınıza, şakak bölgesi dediğimiz bölgeye dokunacak biçimde koyup dirseklerinizi yanlara doğru açmalısınız. Boynu ön tarafa getirmeden bedeninizle aynı açıda olacak şekilde vücudunuzu yukarı doğru kaldırmalısınız.

Pilates

Bir Hayli pilates hareketi mevcuttur. İlk etapta kolay hareketler ile başlanmalıdır. Başlangıçta güç gelebilir. Ancak alıştıkça neşe veren bir spor haline gelir.

İlk hareketimiz; öncelikle pilates minderine sırt üstü uzanın. Ayaklarınız hafif havada kalsın. Sonra kolları da hafif havaya kaldırın ve beliniz değişmez kalacak biçimde boynunuzu kaldırın. Bu hareketi on dakika kadar yapmanız yeterli gelecektir. Hareketi tekerrürlerken derin soluk almanız size gevşetecektir.

Yapacağınız bu basit ve size fayda sağlayacak hareketler ile yaşama pozitif şekilde tutunacak hayatınıza daha da motive olduğunuzu kendinizde zamanla göreceksiniz.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *